Keď mám peknú knižku v ruke,
hoci neveľkú,
je to akoby som stretla
dobrú priateľku.
Aj my sme sa vybrali v stredu, 2. októbra, za priateľkami - knihami do Gemerskej knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave. Už vo dverách nás vítala milá pani knihovníčka, ktorá nás zaviedla do oddelenia literatúry pre deti a mládež. V príjemnom prostredí hudobného oddelenia, sme si vypočuli rozprávanie o tom, ako kedysi naše staré mamy, starí otcovia mohli počúvať hudbu z gramofónových platní, magnetofónových kaziet. My ju dnes počúvame z CD nosičov. Teta knihovníčka nám pustila ukážky piesní, my sme pozorne počúvali a mali sme odpovedať na jej otázky, ktoré súviseli s vypočutými piesňami. Vyskúšali sme si aj počúvanie hudby cez slúchadlá.
Potom sme sa pobrali do druhej časti oddelenia, kde nám tety knihovníčky porozprávali, na čo slúži knižnica, aký je rozdiel medzi knižnicou a kníhkupectvom, ako sú v knižnici knihy usporiadané... Pochválili sme sa, že aj my im už vieme pomôcť pri upratovaní kníh do políc, lebo ovládame abecedu (druháci, tretiaci). A tety nás prekvapili, lebo zrazu sa z nich stali "bábkoherečky", zahrali nám krásne divadielko o húsenici Terke a dážďovke Alžbetke. Knihy sme si mohli poprezerať, listovať v nich, prečítať si, porozprávať sa o nich medzi sebou. A ešte nás čakalo ďalšie prekvapenie... mohli sme si aj my vyrobiť húseničku Terku. Za našu šikovnosť, aktivitu a snahu nás tety pochválili! Z knižnice sme odchádzali s húseničkami, ale aj s novými vedomosťami, zážitkami. Dostali sme pozvanie, aby sme knižnicu navštívili opäť, nielen s pani učiteľkami, ale aj s rodičmi.
Október 2-án, szerdán mi is elmentünk a rozsnyói Gömöri Pavol Dobšinský Könyvtárba, hogy találkozzunk a barátainkkal - a könyvekkel. Az ajtóban egy kedves könyvtáros néni fogadott, aki a gyermek- és ifjúsági irodalmi részlegbe vezetett minket. A zenei birodalom kellemes környezetében megtudtuk, hogy régen a zenét hanglemezről és magnókazettáról hallgatták. Ma már CD-n van a zene. Gyermekdalokat hallgattunk, közben nagyon figyeltünk, mert a végén a könyvtáros néni kérdéseket tett fel. Kipróbáltuk a fejhallgatókat is.
Ezután átmentünk a másik részlegre, ahol a könyvtáros nénik elmondták, hogy mire való a könyvtár, mi a különbség a könyvtár és a könyvesbolt között, s mi alapján vannak a könyvek elhelyezve a könyvtárban. Mi pedig elárultuk, hogy mi is tudunk segíteni, mert már ismerjük az ábécét (második és harmadik osztályosok). A könyvtáros nénik hirtelen bábjátékosokká váltak! Egy kedves bábjelenetet adtak elő Terka hernyóról és Alžbetka földigilisztáról.
Aztán könyveket nézegettünk, lapozgattuk, beleolvastunk, beszélgettünk róluk.
Még egy meglepetés várt ránk... Terka hernyót is készíthettünk. A nénik megdicsértek minket az okosságunkért, aktivitásunkért és igyekezetünkért!
A könyvtárból nemcsak a hernyókkal, de új ismeretekkel és élményekkel is távoztunk. Szeretettel várnak minket máskor is a tanító nénikkel, és a szüleinkkel is.